Görüşmenin Ayrıntılı Notları

Tıbbi Cihaz Sektör Platformu olarak dün akşam Sağlık Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Muhammet Güven ile görüşme yapıldı. Görüşme temelde tek maddeden oluştu; “ÖDEMELER”.. 
• Kendisine sektörün içinde bulunduğu mali krizden, kapanan firmalardan, eğer nakit akışı sağlanmazsa yılbaşına kadar birçok firmanın kapanacağından bahsedildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı + Çalışma Bakanlığı + Sağlık Bakanlığı + Üniversiteler + Hastaneler + Sektör’ün bir araya gelerek soruna çözüm araması gerektiğini ilettik. Çünkü kiminle görüşsek “sorun bizden kaynaklanmıyor, diğer bakanlığın yaptığı işlemlerden dolayı böyle oluyor” deniliyor. Bu durumdan yorulduğumuzu herkesin şapkalarını çıkartarak ortadaki sorunu çözmek için çabalamak adına bir araya gelmesi gerektiğini ilettik. Bakan Bey duruma sıcak baktı. Hatta Maliye + Çalışma + Sağlık Bakanlıkları ile Sektörün RUTİN olarak bir araya gelmesi gerektiğini belirtti. Haftasonu Kızılcahamamda gerçekleşecek istişare toplantısında tüm tarafları göreceğini dile getiren Sayın Güven, hepsiyle konuşacağını bize ödemeler konusunda müjdeli haber vermeye çalışacağını söyledi. 
• %20 mal artışı ile ilgili 2-3 hafta önce tüm hastanelerin bunu yapmamaları konusunda uyarıldığını ancak yapan hastaneler halen varsa kendilerine ivedilikle ulaştırılmasını söyledi.

%20 artış talebine devam eden hastaneler halen varsa lütfen isimlerini 5 EKİM CUMA GÜNÜ SAAT 16:00'YA KADAR tumdef@tumdef.org adresimize ulaştırın..

• Hastanelerin alım yaparken MKYS’ye baktığını ama oradaki fiyatların güncel olmadığını (özellikle de döviz artışının yansımadığını) söyledik. Bunun da alımlar sırasında firmalara sıkıntı yarattığını belirttik. Bakan bey güncellenme talebimizi olumlu karşıladı.
• Firmaların teminat mektuplarının yapılmasının, cezai işlem uygulanmasının ve ihale yasaklısı olmalarının önüne geçilmesi gerektiğini, aksi durumda (para gelse bile)tedarikte sorunlar yaşanabileceğini sözlerimize ekledik.
• Sektör olarak en büyük sorunumuzun önümüzü görememek olduğunu belirterek Sağlık Bakanlığından, başka sektörlerde olduğu gibi kısa-orta-uzun vadeli planlar yapılmasını talep ettik. 
• Sermayemizi ayarlamak, yatırım hedeflerimizi belirlemek için sağlıklı bütçe yapabilmek adına buna ihtiyacımız olduğunu vurguladık.
• Son olarak da SUT fiyatlarının ilaçtaki gibi dinamik olmasını, enflasyon-döviz kuru vb. parametrelere göre değişim göstermesi gerektiğini ilettik.

TÜMDEF

Başkanın Mesajı

Kemal YAZ

TÜMDEF BAŞKANI

TÜMDEF’in değerli üyeleri, saygı değer meslektaşlarımız, Size birliğin gücü, sektörün sesi olan TÜMDEF web sayfasından hitap etmek birliğimiz, beraberliğimiz bakımından gurur verici bir durum.

Sizleri yanımızda hissetmek, çalışmalarımıza, sektör adına geliştirdiğimiz projelere destek vereminiz bizlerin başarılı olmasında büyük etken olacaktır.

TÜMDEF SOSYAL

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

İLETİŞİM

Adres:

Ehlibeyt Mah. Ceyhun Atuf Kansu Cad.
130/80 Balgat / ANKARA

Telefon:

+90 (312) 468 69 84
+90 (312) 468 69 94
+90 (312) 468 69 94

E-Posta:

tumdef@tumdef.org