Sağlık Market ... Yerlileşme ... Ödeme Sorunu ...

Aralık sayımızda Sağlık Market uygulamasını ayrıntılarıyla okuyucularımıza aktarmamız dikkat çekti. Sağlık Market projesine yer veren tek dergi olduk. Proje sektör açısından pek olumlu karşılanmadı. Proje; istihdamın önünü kesecek bir uygulama olarak anılmaya başlandı sektörde.

Sağlık Bakanı Sayın Dr. Ahmet Demircan, Devlet Malzeme Ofisi (DMO) ile Sağlık Market konusunda bir ön protokol imzalandığını açıkladı. Tıbbi sarf malzemede yeni bir tedarik modeli olan Sağlık Market konusu medikal sektörü alarma geçirdi adeta. Herhangi bir taslak çalışmanın sektöre iletilmediği, mevzuat çalışmalarının henüz başlatılmadığı Sağlık Market ile ilgili, Bakan Demircan’ın ön protokolün imzalandığını açıklamasına sektör nasıl bir tepki verecek acaba?

Sağlık Market uygulamasının sektörün önemli bir paydaşı olan bayilik sistemini ortadan kaldıracağı öngörülüyor. TİTCK kayıtlarına göre 8.000 bayi bulunmakta. Sağlık Market uygulaması hizmete girdiğinde bu bayilerin tamamına yakını kapanabilir. Yani Sağlık Market ile bir anda binlerce kişi işsizlik tehlikesi ile karşı karşıya kalabilecek.

Sağlık Market ile ilgili tüm çekincelerini bir rapor halinde Sağlık Bakanlığı’na sunan Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Platformu (TÜMDEF, MASSİAD, SADER, ARTED, ORDER), bu uygulamanın sektör ile ortak şekillendirilmesi gerektiğini istiyor.

Aslında sektörün sorunu çok. Ödeme problemiyle uğraşan sektör bir de Sağlık Market’in doğuracağı sorunlarla uğraşacak. Kamu ve üniversite hastanelerinden 10 milyar TL’yi aşan bir alacağı bulunan sektörün beli kırılmış adeta. Tüm bunlar yaşanırken Hükümet’in tıbbi cihaz ve sarf malzemelerde yerli üretimin artırılmasına yönelik çalışmaları havada kalıyor sanırım. Firmalarla görüşmeler sürerken, ürettikleri ürünün parasını alamayan üreticiler zor durumda. Sektördeki tüm firmalar bir de SUT fiyatlarının artmamasından yakınıyor. Yani bir dokun bin ah işit misali bir durum yaşanıyor şu anda sektörde.

Sektörün atılıma geçmesi için, gönlünün alınması için tek yapılacak iş tüm firmaların alacaklarının tamamının ödenmesi. Başka çare yok. Akdeniz Üniversitesi’nden yapılan, “Tıbbi cihaz ve sarf malzeme bulamayabiliriz” açıklaması vehametin önemini gözler önüne seriyor zaten. Artık birçok firma üniversitelerin yaptıkları medikal ihalelere bile girmiyor. Girmiyor çünkü girse kazansa ürünü verse parasını 2 yıl sonra alabilecek. Kangren haline gelmiş bu sorun çözülmezse sağlıkta sıkıntılar kapıda gibi. Sağlıkta Dönüşüm gibi önemli bir projeyi hayatımıza kazandıran Hükümetin sağlığa ne kadar büyük önem verdiği ortada iken ödemelerin neden yapılmamasına bir anlam verilemiyor. Bekleyelim görelim diyeceğim ama inanın bekleyecek vakti kalmadı sektörün.

Bu sayımızda kapak röportajımızı sektörde 35. yılını kutlayan Gentek Medikal’e ayırdık. Sağlık profesyonellerinin kaliteli hizmet vermesini desteklemeyi, ihtiyaçlarına uygun ve ulaşılabilir çözümler sunmayı amaçlayan Gentek’in hikâyesini 30 yılı aşkın süredir bu ailenin ferdi ve 1995 yılından beri de Genel Müdürü olan Z. Lale Özpekel Beşevli’den dinledik.

Bir diğer röportajımızı ise Philips Türkiye CEO’su Haluk Karabatak ile gerçekleştirdik. Karabatak, Philips olarak 2018 yılında evde bakım projesini Türkiye’de hayata geçirecekleri müjdesini verdi. Karabatak ile tıbbi cihazda yerlileştirme, Sağlık Market ve daha birçok konuyu konuştuk. Her iki röportajımızı da ilgiyle okuyacağınızı umarız.

Sektördeki bir önemli gelişme ise; Ak Portföy Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun, Türkiye’nin lider ultrason jel ve sağlık ürünleri üreticisi Turkuaz Sağlık Hizmetleri ile yüzde 20 ortaklık anlaşması imzalaması oldu.

Medikal sektör sıkıntılı demiştik. Sektör belki bu sıkıntılarını 22-25 Mart 2018 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan Expomed Eurasia’da biraz olsun giderebilir. Medikal sektörün buluşma noktası olan bu önemli fuara tüm medikal firmalar katılmalı. Sıkıntılı bir dönemde expomed belki imdada yetişebilir. Medikal News olarak biz de fuarda olacağız. Standımıza bekleriz…

Yeni bir sayıda buluşmak dileğiyle,

Esen Kalın

Kaynak: http://www.medikalnews.com

Başkanın Mesajı

Kemal YAZ

TÜMDEF BAŞKANI

TÜMDEF’in değerli üyeleri, saygı değer meslektaşlarımız, Size birliğin gücü, sektörün sesi olan TÜMDEF web sayfasından hitap etmek birliğimiz, beraberliğimiz bakımından gurur verici bir durum.

Sizleri yanımızda hissetmek, çalışmalarımıza, sektör adına geliştirdiğimiz projelere destek vereminiz bizlerin başarılı olmasında büyük etken olacaktır.

TÜMDEF SOSYAL

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

İLETİŞİM

Adres:

Ehlibeyt Mah. Ceyhun Atuf Kansu Cad.
130/80 Balgat / ANKARA

Telefon:

+90 (312) 468 69 84
+90 (312) 468 69 94
+90 (312) 468 69 94

E-Posta:

tumdef@tumdef.org