Tıbbi Cihaz Sektörü Can Kurtarıyor, Fakat Kendisi Can Çekişiyor!

Türkiye genelinde tıbbi cihaz üretici, ithalatçı ve tedarikçi derneklerini temsil eden Sağlık Endüstrileri Platformu (TÜMDEF, SEİS, SADER, ARTED), sektördeki sorunların ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi.

Federasyon Başkanımız Sn. Kemal YAZ, üye derneklerimizden Ege Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Derneği (EGEDER) Başkanı Sn. Onur AKGÜN, Ortopedi ve Omurga Cerrahisi Tıbbi Malzeme İmalatçıları, İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği (ORDER) Başkanı Sn. Erkin Delikanlı, Fırat Havzası Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Derneği (FÜDER) Başkanı Sn. Hakan ER, Güneydoğu Medikalciler Derneği (GMD) Başkanı Sn. Ahmet BULUT, Gaziantep Sağlık İşadamları Derneği(GASİD) Başkanı Sn. Mehmet DAL, İç Anadolu Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Derneği Başkanı Sn. Doğan AY, Marmara Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Derneği (MASSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Mahmut CUMBUL’un da katıldığı toplantıya basın mensupları geniş katılım sağladı. Davetimize icabet eden tüm basın mensuplarına şükranlarımızı sunarız.

Toplantıda sektör paydaşlarımız olan ARTED Başkanı Sn. Umut GÖKALP, SEİS Başkanı Sn. Metin DEMİR, SADER Başkanı Sn. Tansu HALICI’nın da yönetim kurulu üyeleriyle hazır bulunduğu toplantıda satın alınan tıbbi cihazların ödeme vadeleri Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde 9, üniversite hastanelerinde ise 24 ayı bulduğu, SUT fiyatlarının tıbbi cihazda 10 yıldır güncellenmediği ve sektörün içinde bulduğu darboğaza çözüm bulunmazsa tedarik konusunda çok ciddi sorunlar yaşanacağı vurgulandı.

Basın ile paylaşılan metin aşağıda sunulmaktadır. Katılım sağlayan, emek harcayan herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

27.08.2019