Tıbbi Tedarik Kongresi gerçekleştirildi

Kamunun ve Sektörümüzün değerli temsilcilerinin katılımıyla 12-14 Şubat 2019 tarihleri arasında Antalya'da gerçekleşen "Tıbbi Tedarik Kongresi" tamamlandı. Toplantıdan bazı notlar;

 • Federasyonumuzun Genel saymanı Onur Akgün "Geri ödeme, tedarik sorunları ve çözüm önerileri" başlıklı oturumda görüşlerini paylaştı..
 • T. C. Sağlık Bakanı Strateji Geliştirme Başkanı Dr. Abdulvahit Sözüer: “Sağlık, savunma sanayinden bile daha öncelikli politika konusu olarak devlet ekonomilerine yön verecek bir alan. Türkiye’nin sağlık alanındaki başarı hikayesini tıbbi tedarik zincirinde de yakalamak gerek”
 • Kamu İhale Kurulu (KİK) 2. Başkanı Şinasi Candan: “4734 sayılı Kanun kapsamında tıbbi ürün ve hizmet alımlarının toplam tutarı 7,5 milyar TL’ye ulaştı”
 • Üniversite Hastaneleri Birliği’nden Çukurova Üniversitesi Rektörü, Prof. Dr. Mustafa Kibar: Etkin bir tedarik için etkin bir ödeme sistemi olmalıdır!
 • Prof. Dr. Mustafa Kibar: Döviz kurlarındaki istikrarsızlığa bağlı olarak; tıbbi malzemelerin büyük bir kısmında ciddi maliyet artışları, uzun yıllardır SUT’un bunu karşılayamayacak duruma gelmesine neden olmuştur.
 • Alp Sevindik, Güney Avrupa Kamu İlişkileri Direktörü, Abbott: 2012’de $ 1 = TL 1.76; 2019’da $ 1 = TL 5.25 = 3 KAT ARTIŞ… % 90 oranında ithal olan tıbbi cihaz sektörü bunu nasıl sürdürebilmektedir?
 • Hüseyin Sarpkaya, İVEK Tıbbi Cihaz Komitesi: Tıbbi malzemenin ve Tıbbi cihazın tedariki hayati öneme sahip olan bir üründür , krize girmeden önlemlerin alınması gerekmektedir.
 • Ayhan Aslan "OECD ülkelerinde kişi başı yıllık harcama 4000 dolar, Amerika’da 10000 dolar seviyelerinde iken Türkiye’de 2017 rakamlarına göre kişi başı sağlık harcaması tutarı sadece 1750 TL olmuştur.
 • Gökçe Kaptan, DMO Teknik Uzmanı: Mükemmel insanlar yoktur, mükemmel teknikler yoktur ancak birlikte davranmazsak hepimizin sağlığı tehlikeye girecek.
 • Dr. Osman Kan, Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, GM: Genel Müdürlüğümüz, yıllık ortalama 7.000 adet tıbbi cihazı satın alarak ihtiyaç kapsamındaki sağlık tesislerine teslimini sağlamaktadır.
 • Yönetim Kurulu Üyemiz Erkin Delikanlı: Bu yoğun kongreden umarım güzel sonuçlar alırız. Nice kongrelerde nice ajandalarda buluşmak dileği ile…


Kongre süresince emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz..


Başkanın Mesajı

Kemal YAZ

TÜMDEF BAŞKANI

TÜMDEF’in değerli üyeleri, saygı değer meslektaşlarımız, Size birliğin gücü, sektörün sesi olan TÜMDEF web sayfasından hitap etmek birliğimiz, beraberliğimiz bakımından gurur verici bir durum.

Sizleri yanımızda hissetmek, çalışmalarımıza, sektör adına geliştirdiğimiz projelere destek vereminiz bizlerin başarılı olmasında büyük etken olacaktır.

TÜMDEF SOSYAL

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

İLETİŞİM

Adres:

Ehlibeyt Mah. Ceyhun Atuf Kansu Cad.
130/80 Balgat / ANKARA

Telefon:

+90 (312) 468 69 84
+90 (312) 468 69 94
+90 (312) 468 69 94

E-Posta:

tumdef@tumdef.org