ŞİDDETİ KINIYORUZ

24.05.2017 tarihinde Elazığ'da, Fırat Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammed Said Berilgen makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanarak hayatını kaybetmiştir. Ailesine ve tüm sağlık sektörümüze başsağlığı ve sabır dileriz.

Şiddetin sebebi ne olursa olsun bu elim vakayı şiddetle kınamaktayız. Şifaen edindiğimiz bilgiye göre maddi anlamda sıkıntı yaşayan, bu yüzden de icralık duruma düştüğü söylenen bir medikal firma temsilcisi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Sektörün çözülemeyen ve gittikçe ağırlaşmaya devam eden sorunları nedeni ile benimsemediğimiz, hiçbir şekilde onaylamadığımız ve tasvip etmeyeceğimiz benzer trajedilerin oluşmasından endişe ediyoruz. Özellikle Üniversite hastanelerinin uzun ödeme vadeleri; son zamanlardaki döviz kurlarındaki hızlı artış ile ihalelerde Türk Lirası sabit fiyat verilmesi nedeni ile yaşanan zararlar; her gün ağırlaşan mevzuat ve yeni gelen uygulamalar özellikle küçük ve orta ölçekli sektör firmalarını hem maddi hem manevi bakımdan bir çıkmaza sokmuştur, meslektaşlarımız günü kurtarmaya çalışırken bankalara muhtaç duruma gelmiş, borç batağına sürüklenmiştir.

Bizler sektör STK'ları olarak hükümetimizden bu konulara bir an önce çözüm bulunması için yetkililerimizin çalışmalara başlamasını talep eder, gerekli her durumda sektör temsilcileri olarak sorunların giderilmesi yönünde işbirliği içinde olduğumuzu belirtmek isteriz.

Saygılarımızla

Kemal YAZ

Genel Başkan