Üniversite Hastanelerinin Ödemeleri, Maliye Bakanlığı Tarafından Feragatname(!) ile Ödendi.

Maliye Bakanlığı tarafından 11/05/2018 tarihinden “Vergi Ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” yayımlanmış olup, kanuna göre Üniversite hastanelerinin sektörümüze olan borçları, firmaların kanunda belirlenmiş oranlarda iskonto yapmayı kabul etmeleri karşılığında ödenmiştir.

Bir süredir üniversite hastanelerinin yüklü borçları nedeniyle sıkıntıya düşmesi Maliye Bakanlığı’nı harekete geçirmişti. Hastanelerin tıbbi malzeme ve ilaç alımlarıyla ilgili firmalara biriken borçlarının Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacağı, üniversite hastanelerinin ise Ocak 2020'den itibaren, 60 ayda eşit taksitlerle faiz uygulanmaksızın borçları Maliye Bakanlığı’na geri ödeyeceği açıklandı. Vade farklarıyla birlikte 31 Aralık 2017 itibariyle üniversitelerin borcunun 3,5 milyar liraya çıktığı biliniyor. Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı plana göre 6 Nisan 2018’e kadar ödenmemiş ilaç ve tıbbı malzemelere ilişkin borçlar firmalara ödenecek. Ancak bakanlık firmalardan alacakları üstünde iskonto yapmalarını istiyor. 19 Nisan’da Resim Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre firmalara olan borçların ödenmesi için alacak tutarının üzerinden belli oranlarda iskonto yapılması şartı var. Bu oranlar -yıllara ve aylara sair değişerek- ortalama yüzde 20 ile 30’u buluyor. Bakanlığın iskonto talebini kabul etmeyen firmaların ise alacaklarını henüz bilinmeyen bir tarihte üniversitelerden alabileceği belirtiliyor. Firmaların isyanı da bu noktada başlıyor. İskonto uygulamayı kabul etmeyen firmaların vadesi geçmiş borçlarının ödenmesi konusunda karanlık bir tablo çizilerek, firmalar bu iskontoları kabul etmeye zorlanıyor.


Maliye Bakanlığı Müsteşarı Sayın Abdullah Kaya, Muhasebat Genel Müdürü Ertan Erüz ve diğer bürokratlarla Tıbbi Cihaz Sektörünün neredeyse tüm Sivil Toplum Kuruluşları (TÜMDEF, SEİS, SADER, ARTED, ORDER, MASSİAD, TÜDER, TIPGÖRDER, OSTİM MEDİKAL KÜMELENME) olarak kanun çıkmadan ve devamında görüşmeler yapılmış, sorunlar anlatılmış ancak ıskontolardan kurtulmak mümkün olamamıştır. Bu nedenle üye derneklerimizden ORDER tarafından hukuki süreç başlatılmış ve feragatname ile vazgeçilmek zorunda bırakılan miktarın ödenmesi talep edilmiştir.


Başkanın Mesajı

Kemal YAZ

TÜMDEF BAŞKANI

TÜMDEF’in değerli üyeleri, saygı değer meslektaşlarımız, Size birliğin gücü, sektörün sesi olan TÜMDEF web sayfasından hitap etmek birliğimiz, beraberliğimiz bakımından gurur verici bir durum.

Sizleri yanımızda hissetmek, çalışmalarımıza, sektör adına geliştirdiğimiz projelere destek vereminiz bizlerin başarılı olmasında büyük etken olacaktır.

TÜMDEF SOSYAL

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

İLETİŞİM

Adres:

Ehlibeyt Mah. Ceyhun Atuf Kansu Cad.
130/80 Balgat / ANKARA

Telefon:

+90 (312) 468 69 84
+90 (312) 468 69 94
+90 (312) 468 69 94

E-Posta:

tumdef@tumdef.org